...zajmuje się ocenianiem literatury w sieci.
Stukasz w klawiaturę i chcesz porozmawiać o swoich wypocinach?
A może wolisz poszukać znajomych adresów w archiwum?
Czuj się jak u siebie i baw się dobrze!

POZNAJ NAS

AktualnościOceniający


Jest nas wielu i różnimy się od siebie jak tylko można, więc na pewno znajdziesz w naszym gronie osobę, która bez trudności oceni twój materiał.
wybierzZgłoszenia

Chciałbyś zgłosić swój tekst do oceny? Wystarczy umieścić swoje zgłoszenie w księdze zgłoszeń. Pamiętaj, aby przedtem przeczytać regulamin.
księga zgłoszeń

Dialogi

22 marca 2015

Dziś słów kilka o dialogach. Od zera.
 • Należy zacząć od tego, że każda nowa wypowiedź musi rozpocząć się od nowego akapitu. A jeśli od zera, to dodajmy jeszcze, że akapit rozpoczyna się wcięciem akapitowym.
 • Każda część dialogu powinna zaczynać się myślnikiem. W typografii myślnik to pauza (: skrót klawiszowy: alt+- (z klawiatury numerycznej) lub alt+1051) lub półpauza (: skrót klawiszowy: alt+ctrl+- (z klawiatury numerycznej) lub alt+1050). Obecnie raczej odchodzi się od pauzy, na rzecz półpauzy, ale tak naprawdę to tylko od Was zależy, na co się zdecydujecie. Ważne tylko, aby w całym tekście konsekwentnie trzymać się wybranego typu. Pamiętajmy również, że myślniki lubią oddychać, dlatego z obu stron powinien znaleźć się odstęp – spacja lub wcięcie akapitowe.
 • UWAGA! Nie należy mylić myślnika z dywizem (-)!
 • Jeśli po wypowiedzi następuje dotyczący jej komentarz np. powiedział X lub informacja o tym, kim jest mówiący, wypowiedź również zamykana jest myślnikiem.
  • – Wiesz, kto ustala zasady – mówi. [1]
  Jeśli wypowiedź jest wielozdaniowa, ale przerwana wtrąceniem narratora, kolejne zdanie przytaczanej wypowiedzi również rozpoczyna się od myślnika.
   – Nurzam się w swojej ropiejącej, chorej zgniliźnie – mówi Marla do ognika na końcu papierosa. Potem wkręca go w miękkie, białe podbrzusze swojego ramienia. – Płoń, czarownico, płoń. [2]
 • Co do interpunkcji w dialogach, zasada jest dość prosta. Jeśli komentarz autora lub narratora ściśle dotyczy wypowiedzi np. powiedział, spytał, wykrzyczał – zaczyna się małą literą (jako że traktujemy go jako dalszą cześć wypowiedzi).
  • – Zupełnie zesztywniałam – poskarżyła się. – Leżę bez ruchu na tym tapczanie od niepamiętnych czasów. [3]
  Jednak w przypadku, gdy ten komentarz opisuje zachowanie bohatera niezwiązane z wypowiedzią, np. wstał z krzesła – wypowiedź kończymy kropką, a komentarz zaczynamy wielką literą.
   – Nikt nie przyjdzie na herbatę. Jest za późno! – Spojrzał na zegarek, jakby już nie miał czasu i spieszył się w inne miejsce. – Nie mogę czekać cały dzień. [4]
  Oczywiście może się zdarzyć, że chcemy dodać komentarz w środku wypowiedzi – wtedy nigdzie nie stawiamy kropek, traktując komentarz jak wtrącenie. W przypadku kiedy w miejscu postawienia myślnika powinien był pojawić się przecinek, pomijamy go.
   – Nie patrz tak na mnie – poskarżyła się – przez całe popołudnie próbowałam cię wyciągnąć z Nowego Jorku. [5]
  Inaczej sytuacja się ma w przypadku wykrzyknika, znaku zapytania i wielokropka – znaki te bowiem wcale nie muszą oznaczać końca zdania.
   – Gatsby? – spytała Daisy. – Jaki Gatsby? [6]
 • Czasami zdarza się, że komentarz autora lub narratora rozpoczyna partię dialogową. W takich sytuacjach zamiast myślnika stawiamy dwukropek.
  • – Tak, whiskey i woda – zgodził się Gatsby, a potem do Wolfsheima: – Tam jest za gorąco. [7]
 • Zdarza się również, że chcemy przytoczyć czyjąś wypowiedź – wcale nie musimy zapisywać jej jak zwykły cytat. Możemy postawić dwukropek po czasowniku oznaczającym mówienie, a następnie wypowiedź zapisać jako zwykłą partię dialogową.
  • (…) Dlatego kiedy zaczęła mi opowiadać „Daniela Derondę”, który, nawiasem mówiąc, wcale mi się tak bardzo nie podobał, zamknęłam książkę, usiadłam i wypaliłam zupełnie niespodziewanie:
   – Miałam cię zamiar o coś spytać, Ruth. (…) [8]
 • Wszystkie zaimki nazywające adresata takie jak: Ciebie, Ci, Tobie, Tobą; Was, Wami, w przeciwieństwie do korespondencji pisanej, zapisujemy małą literą.
 • Jeśli zwracamy się do kogoś przezwiskiem lub imieniem, zwrot wydzielamy przecinkami.
  • – Życzę ci powodzenia, Harry Potterze – rzekł Firenzo. [9]
   – Zgotuj im piekło, skarbie – zabrzmiał jego niski, szorstki głos.
   – I na litość boską, tym razem nie daj się nikomu dźgnąć, ofiaro losu! – dodała Vida. [10]
 • Innym sposobem na zapisanie dialogu jest zapisane wypowiedzi poszczególnych osób cudzysłowami i zapisując je w ciągu. Należy jednak zwrócić uwagę, że wtedy obowiązują nas zasady jak przy cytowaniu. Tak zapisane dialogi zazwyczaj występują w tekstach prywatnych (wspomnienia, dzienniki, powieści stylizowane na wspomnienia), rzadziej w prozie.
  • (…) Kiedy Chrissie napomknęła o czymś naprawdę niejasnym – powiedziała coś w rodzaju: „O tak, wtedy, kiedy ściągał dżinsy!” – Ruth wybuchnęła gromkim śmiechem i wskazała nas oboje, jakby chciała powiedzieć: „No, dalej, wyjaśnij im, o co chodzi, żeby też się z nami pośmiali”. (…) [11]
  Dozwolone jest również równoczesne stosowanie obu typów zapisu. Wtedy zwykle jeden, dialogowy, zarezerwowany jest dla głośnych rozmów, a drugi dla monologów wewnętrznych. 
   Zaczął mi opisywać swoje najlepsze rysunki, lecz ja nie mogłam się skoncentrować; im bardziej się ekscytował, opowiadając o swoich zwierzakach, tym bardziej nieswojo się czułam. „Znowu zrobisz z siebie pośmiewisko, Tommy – miałam ochotę go ostrzec. – Wyimaginowane zwierzęta? Co ci strzeliło do głowy?”. Ale nie powiedziałam tego.
   – To naprawdę ciekawe – powtarzałam tylko, bacznie mu się przyglądając. [12]

  Artykuł powstał z wielką pomocą słownika interpunkcyjnego PWN wydanego w roku 2002 autorstwa Jerzego Podrackiego i Anny Gałązki.


  [1] C. Palahniuk „Fight Club”
  [2]C. Palahniuk „Fight Club”
  [3]F. S. Fitzgerald „Wielki Gatsby”
  [4] F. S. Fitzgerald „Wielki Gatsby”
  [5]F. S. Fitzgerald „Wielki Gatsby”
  [6]F. S. Fitzgerald „Wielki Gatsby”
  [7]F. S. Fitzgerald „Wielki Gatsby”
  [8]K. Ishiguro „Nie opuszczaj mnie”
  [9]J. K. Rowling „Harry Potter i kamień filozoficzny”
  [10]A. Bracken „Nigdy nie gasną”
  [11]K. Ishiguro „Nie opuszczaj mnie”
  [12]K. Ishiguro „Nie opuszczaj mnie” 

Aktualności

Blogi zgłoszone w 2016: 2
Znajdź nas na Fejsie – KLIK
Szablon stworzony przez Agatę

Archiwum

© Design by Agata from Król Trefl & WioskaSzablonów
Script ScrollToTop | Icons made by Freepik from www.flaticon.com is licensed by CC 3.0 BY.